Najczęstsze pytania

Henna

Co to jest henna?

Henna to proszek z rośliny lawsonia inermis. Proszek ten zmieszany z wodą/ sokiem cytrynowym oraz cukrem i olejkami eterycznymi – hennową pastę wykorzystuję do tworzenia wzorów mehendi.

Czy tatuaż może być wykonany czarną henną?

Nie, ponieważ nie istnieje coś takiego jak “czarna henna”. Prawdziwa henna zawsze barwi na brązowo. Substancja określana jako “czarna henna” to ppd (parafenylenodiamina), która jest silnym alergenem. Zdarza się, że występuje ona również w farbach do włosów oraz “hennie do brwi”. Najgorsze jest to, że silna reakcja na ppd może wystąpić dopiero po którymś użyciu tego składnika, gdyż odkłada się on w organizmie.

Jako bezpieczną alternatywę dla niebezpiecznej “czarnej henny”, mogę zaoferować jaguę, która barwi skórę na ciemnoniebieski kolor.

Co to jest jagua?

Jagua to barwnik pozyskiwany z owoców genipa americana, który barwi skórę na ciemnoniebieski kolor. Jagua, którą stosuję pochodzi z JaguaHenna, Jagua Ink oraz Fresh Jagua.

Jak przygotować się do malowanie i jak pielęgnować tatuaż z henny/ jaguy?

Przed nałożeniem henny bądź jaguy, należy oczyścić skórę z wszelkich kremów i balsamów. Można wykonać peeling i ogolić fragment, na którym będzie malowany wzór.

Henna po namalowaniu wysycha przez kilkadziesiąt minut. Później wzór można zakleić plastrem bądź spryskać skórę roztworem z cukru i wody/ soku cytrynowego. Pasta powinna pozostać na skórze jak najdłużej, nawet 8 h w celu uzyskania jak najlepszego koloru. Później trzeba ją zdrapać. Należy unikać wody, w szczególności przez pierwsze 2 dni od wykonania tatuażu, gdyż woda hamuje proces utleniania się henny – wzór może słabiej ciemnieć. Mehendi można chronić smarując je kremem, a na czas kąpieli zakrywając folią.

Jagua wysycha nieco dłużej niż henna i nie musi być trzymana aż tak długo na skórze – wystarczą ok. 4 h (można trzymać ją nawet krócej, wystarczy nawet kilka sekund na skórze by pozostawiła niebieską plamę, ale wtedy może słabiej złapać kolor i krócej się trzymać). Po kilku godzinach jaguę należy zmyć wodą z mydłem (trzeba to zrobić bardzo dokładnie, bo jagua potrafi pozostawić niebieskie ślady). Wzór po zmyciu będzie przeźroczysty i będzie ciemniał przez 1-2 dni. Podobnie jak w przypadku henny, tatuaż warto nawilżać i chronić go przed wodą.

Jak długo henna/ jagua utrzymuje się na skórze?

Ten czas wynosi ok. 1-2 tygodnie, ale wszystko zależy od kilku czynników, które mogą przyspieszyć, bądź spowolnić ścieranie się naskórka. Przede wszystkim barwnik musi być długo trzymany na skórze (minimum kilka godzin). Tatuaż nie powinien mieć kontaktu z wodą (w przypadku jaguy jest wyjątek – po kilku godzinach od nałożenia pasty należy ją zmyć wodą z mydłem), warto też smarować go kremem.

Gdzie można umówić się na malowanie?

Na malowanie umawiam się na terenie Warszawy u klienta albo w wybranej lokalizacji. Istnieje również możliwość malowania w innej miejscowości poza Warszawą – w tym celu proszę o kontakt w celu ustalenie szczegółów.

Słowniczek

Henna – jest to proszek wytwarzany z rośliny lawsonia inermis, którym po wymieszaniu z wodą, olejkiem etrycznym i cukrem, można malować wzory mehendi. Pasta z henny barwi skórę na brązowy kolor. Henna nigdy nie jest czarna.

Jagua – substancja wytwarzana z południowoamerykańskich owoców genipa americana. Barwi ona skórę na ciemnogranatowy kolor. Jest doskonałą, bo bezpieczną alternatywą dla tzw. „czarnej henny”.

Ppd – jest to substancja zwana parafenylenodiaminą. Zawiera ją tzw. „czarna henna”; jest to silny alergen, który może uczulić nawet dopiero po którymś zastosowaniu na skórę.

Zapraszam do kontaktu

ilonashenna@gmail.com

Zapisz się na najbliższy wolny termin