Najczęstsze pytania

Henna

Co to jest henna?

Henna to proszek z rośliny lawsonia inermis. Po zmieszaniu go z wodą, olejkiem eterycznym i cukrem, stworzyć można pastę do mehendi i rozpocząć malowanie kreatywnych wzorów!

Czy tatuaż może być wykonany „czarną henną”?

„Czarna henna” to całkowicie błędne określenie, któremu, siłą rzeczy, trudno jednak wyjść z obiegu. Prawdziwa henna farbuje skórę na brązowy odcień z rudawymi podtonami – niemożliwe jest uzyskanie nią czerni.

Substancja określana mianem „czarna henny” to PPD (parafenylenodiamina), która jest silnym alergenem. Zdarza się, że występuje ona również w farbach do włosów oraz „hennie do brwi”. Choć produktów zawierających substancję nie można legalnie dystrybuować w Unii Europejskiej, wciąż można kupić je od osób prywatnych czy postępujących niezgodnie z prawem sklepów.

Niestety: silna reakcja na PPD wystąpić może dopiero po którymś użyciu składnika, gdyż odkłada się on w organizmie. Z tego względu, ofiarami fatalnych skutków stosowania substancji stają się często osoby, które nieświadome stosują produkty z zawartością PPD od lat.

Jako bezpieczną alternatywę dla niebezpiecznej „czarnej henny”, zaoferować mogę jaguę, która barwi skórę na ciemnoniebieski kolor.

Co to jest jagua?

Jagua to barwnik pozyskiwany z owoców genipa americana, który barwi skórę na ciemnoniebieski odcień. Jagua, którą stosuję pochodzi z JaguaHenna, Jagua Ink oraz Fresh Jagua.

Czy tatuaż z henny lub jaguy jest prawdziwym tatuażem?

Jagua i henna umożliwiają pofarbowanie skóry tymczasowo. Rzeczone „pofarbowanie” jest przy tym właśnie zdecydowanie najbardziej trafnym określeniem – naturalne barwniki łączą się z pigmentem zewnętrznych warstw naskórka, który stale się złuszcza. Barwnik henny „odpada” więc ze skóry z czasem, wraz z naturalnym łuszczeniem się warstwy rogowej.

W przeciwieństwie do klasycznych form tatuowania skóry, w których wykorzystuje się wprowadzane w głębsze warstwy naskórka igły, mehendi nie narusza ciągłości naskórka. Podczas zabiegu nie wydziela się krew, osocze, w grę nie wchodzi zakażenie – tatuaż z henny, w przeciwieństwie do tatuażu w typowym rozumieniu, nie jest otwartą raną. To wyłącznie malunek – bezpieczny również dla kobiet w ciąży i dzieci.

Skórę pokrytą henną czy jaguą bez obaw można więc moczyć w zbiornikach wodnych, czego powiedzieć nie można o tatuażu wykonywanym metodą nakłuwania. Zwykły tatuaż to rana otwarta (choć wcale na nią nie wygląda) – kąpiel w uczęszczanym tłumnie basenie czy jeziorze skończyć może się jej zakażeniem. Jedyne, czym poskutkuje z kolei moczenie skóry pokrytej mehendi, to szybsze zmywanie się wzoru ze skóry.

Jak przygotować się do malowania i jak pielęgnować tatuaż z henny/jaguy?

Przed nałożeniem henny bądź jaguy, należy oczyścić skórę z wszelkich kremów i balsamów. Można też wykonać peeling i ogolić fragment, na którym będzie malowany wzór. Ta druga czynność zalecana jest w szczególności osobom z bujnym owłosieniem – zaschniętą hennę należy po kilku godzinach zdrapać ze skóry, co może wiązać się z przypadkowym wyrwaniem kilku włosków.

Henna po namalowaniu wysycha przez kilkadziesiąt minut. Później wzór zakleić można plastrem, bądź spryskać skórę roztworem z cukru i wody/soku cytrynowego.

Pasta powinna pozostać na skórze jak najdłużej – nawet do 8 godzin, w celu uzyskania jak najmocniejszego i najtrwalszego koloru. Później wystarczy ją zdrapać.

Przez pierwsze 2 dni od wykonania tatuażu należy unikać moczenia, gdyż woda hamuje proces utleniania się henny – zmoczony wzór może słabiej ciemnieć. Mehendi można chronić, smarując wzór kremem i zakrywając go folią na czas kąpieli.

Jagua wysycha nieco dłużej niż henna, ale nie musi być trzymana aż tak długo na skórze – wystarczą ok. 4 godziny (choć można trzymać ją nawet krócej; wystarczy nawet kilka sekund na skórze, by pozostawiła po sobą niebieską plamę, ale wtedy może słabiej złapać kolor i krócej się trzymać).

Po kilku godzinach jaguę należy zmyć wodą z mydłem (trzeba to zrobić bardzo dokładnie, bo jagua potrafi pozostawić niebieskie ślady). Wzór po zmyciu będzie przeźroczysty i będzie ciemniał przez 1-2 dni. Podobnie jak w przypadku henny, tatuaż warto nawilżać i chronić go przed wodą.

Jak długo henna/jagua utrzymuje się na skórze?

Czas ten wynosi ok. 1–2 tygodnie, przy czym wszystko zależy od kilku czynników, które mogą przyspieszyć, bądź spowolnić ścieranie się naskórka. Przede wszystkim, barwnik musi być długo trzymany na skórze (minimum kilka godzin). Tatuaż nie powinien też mieć długiego kontaktu z wodą (w przypadku jaguy należy zrobić wyjątek – po kilku godzinach od nałożenia pasty trzeba zmyć ją wodą z mydłem). Warto też smarować ozdobę kremem.

Gdzie można umówić się na malowanie?

Na malowanie umawiam się na terenie Warszawy w domu klienta bądź w innej wybranej lokalizacji. Istnieje również możliwość malowania w innej miejscowości poza Warszawą – proszę o kontakt w celu ustalenia szczegółów.

F.A.Q.

Słowniczek

Henna – proszek wytwarzany z rośliny lawsonia inermis, którym po wymieszaniu z wodą, olejkiem eterycznym i cukrem, można malować wzory mehendi. Pasta z henny barwi skórę na brązowy, ciepły kolor. Prawdziwa henna nigdy nie jest czarna.

Jagua – substancja wytwarzana z południowoamerykańskich owoców genipa americana. Barwi ona skórę na ciemnogranatowy kolor. Jest doskonałą (bo bezpieczną!) alternatywą dla tzw. „czarnej henny”.

PPD – to substancja zwana parafenylenodiaminą. Zawiera ją tzw. „czarna henna”; jest to silny alergen, który może uczulić nawet dopiero po którymś zastosowaniu na skórę.

Zapraszam do kontaktu

ilonashenna@gmail.com

Zapisz się na najbliższy wolny termin