Czarna henna

Niebiezpieczeństwa tzw. „czarnej henny”i

Niebezpieczeństwa Czarnej Henny

„Czarna henna” to barwnik zawierający parafenylenodiaminę, czyli ppd. Niestety, najczęściej nie ma ona nic wspólnego z prawdziwą, czyli brązową hennową pastą, która jest mieszanką sproszkowanej rośliny lawsonia inermis, wody, cukru oraz olejku eterycznego.

„Czarna henna” jest niebezpieczna. Ppd jest silnym alergenem, którego stosowanie na skórę jest zabronione na terenie Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że „czarna henna” może uczulić dopiero po którejś aplikacji na skórę.

W przypadku reakcji, na skórze może pojawić się swędzenie, zaczerwienie oraz bąble. Może również wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Substancja może też pozostawić szpecące blizny. Ponadto, znane są przypadki, gdy aplikacja „czarnej henny” zakończyła się śmiercią.  W przypadku reakcji na „czarną hennę” konieczna jest konsultacja lekarska.

Jak uchronić się przed niebezpieczną „henną”? Przed wykonaniem tatuażu z henny, warto zapytać, co znajduje się w paście. Jeśli artysta nie potrafi wymienić jej składników, to powinno wzbudzić to podejrzenia. Co więcej, prawdziwa pasta z henny nigdy nie ma czarnego koloru – jest brązowa. Naturalny barwnik powinien również pachnieć olejkami eterycznymi.

Trzeba również uważać na gotowe, fabrycznie produkowane rożki, które można zakupić na portalach aukcyjnych i w indyjskich sklepach. Niestety, często zawierają one ppd i inne niebezpieczne składniki, które sprawiają, że mimo długich miesięcy spędzonych w magazynie i na sklepowej półce, nadal mocno barwią skórę (prawdziwa hennowa pasta przestaje dobrze barwić po kilku dniach spędzonych w temperaturze pokojowej). Chemiczne rożki niekonieczne muszą barwić na czarno, niemniej mogą być niebezpieczne.

Przeczytaj o prawidłowych metodach i barwnikach

Dzięki doświadczeniu i fachowej wiedzy możemy uniknąć błędów

Organizuję szkolenia

Propaguję wiedzę o hennie

Informuję klientki i klientów

Zapraszam do kontaktu

ilonashenna@gmail.com

Zapisz się na najbliższy wolny termin